Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stmívání(Twillight)

6. 5. 2009

   Vypráví příběh sedmnáctileté Isabelly Swanové, která se přestěhuje ze slunné Californie zpátky do Forks, místa svého narození, kde stále žije její otec. Důvodem pro přestěhování je svatba její matky, která touží po cestování, a Bells jí v tom nechce bránit. Bella z návratu do Forks není nadšená, nemá ráda tamější počasí, které je téměř pořád zamračené a deštivé. V Californii Bells nikdy nepatřila mezi oblíbence. V malém městečku Forks si však našla pár přátel, taky díky tomu, že svým příjezdem narušila stereotyp, který v městečku vládne. Otec (Charlie) jí koupil malý náklaďáček, aby Bella měla po příjezdu alespoň nějakou radost. V hodině biologie si Bella musí sednout na jediné volné místo ve třídě to vedle tajemného Edwarda Cullena :) ... Na školu ve Forks chodí současně s Edwardem i jeho čtyři sourozenci, Rosalie, Emmet, Alice a Jasper. U oběda sedí tihle všichni spolu, nekomunikují s okolím, jsou uzavření, tajemní a velmi krásní. Poté co si Bella sedla v biologii vedle Edwarda začal se okamžitě chovat divně a Bella si myslela, že hned zpočátku ji nenávidí. Všechno je ale jinak.
       Bella má velký talent dostávat se do maléru a taky jí z jednoho Edward pomůže. Zachrání jí před partou podivných chlápků, když se Bella ztratí na výletě do města s kamarádkou ze školy, Jessicou. Edward vezme Bells na večeři a už tehdy Belle přijde zvláštní, že sám Edward nic nejí. Jelikož se Bella dostává často do problémů má Edward tendenci ji chránit. Edward se do Belly zamiluje stejně silně, jako ona do něj. Jednoho dne vezme Edward Bells na výlet do lesa, na svoje oblíbené místo. Tím místem je louka, ukrytá hluboko v lese, louka plná květin, nejkrásnější jakou Bella viděla. Když nad loukou začne svítit slunce Edward se změní, jeho bílá kůže začne zářit, což je pro Bells nepochopitelné. Právě tady na louce Edward Belle řekne, že je upír. Že celá jeho rodina jsou upíři, že nemůže žít bez krve. Vysvětlí jí však, že jsou dva druhy upírů, ti co se živí lidskou krví a tzv. vegetariáni, kteří se živí jen krví zvířecí. Každý upír si vybere svou cestu sám, buď může jít cestou zabíjení lidí, jejichž krev je chutnější nebo cestou zabíjení zvířat. Edwardova rodina si vybrala cestu druhou, to je taky důvodem, proč dokáží žít v blízkosti lidí, je to způsobeno tím, že se za dlouhé roky naučili svoji chuť na lidskou krev ovládat. Každý z jeho rodiny má nějakou zvláštní schopnost, tu svojí Edward Belle předvede hned cestou zpátky z lesa. Jeho schopností je vysoká rychlost, dokáže se pohybovat rychleji, než divoké šelmy, než jakýkoli dopravní prostředek. Vysokou rychlost mají všichni upíři, Edward však ještě vyšší. Jeho hlavní schopností však je, že umí číst myšlenky. Jediný u koho Edward číst myšlenky nedokáže je právě Bella.
    Časem je Bella představena celé Edwardově rodině. Všichni ji přijmou dobře, včetně Edwardových adoptivních rodičů Carlislea a Esme. Jediný, kdo Belle nepřijde na chuť je Rosalie. Toho večera se venku rozzuří bouřka a celá Cullenovic rodina vyráží ven.
Upíři milují baseball, který však mohou hrát je v bouřce. Vyrážejí hluboko do lesa, na velkou prostornou louku a zahajují hru. Bella ji pozoruje z dálky spolu s Esme a je opravdu na co se koukat. Rozměry baseballového hřiště upíru několikrát přesahují rozměry hřiště normálního. A proč upíři hrají za bouřky? Všichni totiž mají nadlidskou sílu a každé odpálení míčku vydává zvuk podobný hromu :)... Zajímavé, že? Hra je však narušena a předčasně ukončena, Cullenovi vycítí nebezpečí, blížící se smečku upírů, kteří však přátelští nebudou. Přicházejí tři cizí upíři, kteří se živí lidskou krví, James, rusovlasá Victoria a starý Laurent. To, jakou krví se který upír živí, že pozná podle barvy očí. Když je upír, který se živí zvířecí krví naplněný jeho oči mají zlatou barvu, když je hladový jsou černé. Lidský upír má při hladu oči červené. Oči všech příchozích upírů jsou červené a mezi všemi vládne napětí. Hlavním úkolem Cullenových je ukrýt Bellu. James stejně ucítí pach její krve, který je výraznější než u ostatních lidí a to je taky důvod, proč se Edward k Belle choval z počátku tak odtažitě. "Voněla" mu více než kdokoli jiný. Edward Bellu před Jamesem samozřejmě ubrání. Díky své schopnosti číst myšlenky, Edward ví, že James chce Bells dostat.  I přesto je jasné, že není všemu konec. Je nutné Bellu ukrýt před lidskými upíry, proto ji Emmet spolu s Alicí odvážejí pryč. Bella nemá ani čas nic vysvětlit svému otci a už nasedá do letadla, které míří k jejímu původnímu domovu. Bella ví, že v ohrožení, je také její matka. Po roztržce mezi Jamesem a Edwardem chce James Edwardovi nějak ublížit, vzít mu to nejcennější, tedy Bellu. Toho může taky dosáhnout prostřednictvím její matky. Po příletu Bella uteče Alici z letiště a jede do bytu své matky, kde ji čeká vzkaz od Jamese, že má její matku a neublíží jí, pokud se dostaví do tanečního studia. Bella jde na smluvené místo, kde ji má James v pasti. Bells zjišťuje, že její matka je stále na Floridě s novým manželem a že to bylo podfuk. James chce, aby Bella měla strašnou smrt, což bude pomsta vykonaná na Edwardovi. Edward však do studia vrazí v patách s Carlislem, Alicí a Emmetem. James už, ale stihl Bellu kousnout a ta má v sobě jed, který se šíří jejím tělem a zahajuje proměnu člověka v upíra. Jediná šance, je jed vysát. Edward jed vysaje, jelikož s tím nemá žádné zkušenost, je pro něj hodně těžké přestat, když cítí Bellinu krev. Ale zvládne to, Bella končí v nemocnici s pohmožděninami a zlomenou nohou. Emmet s Carlislem zapálí studio, ve kterém uhoří i James. Stmívání končí školním plesem, na který Edward vezme Bellu i přes její prostesty, že neumí tančit. Nebezpečí je pro tuto chvíli zažehnáno a příběh je uzavřený s vidinou šťastného páru, Belly a Edwarda ... :)

Stmívání je opravdu dokonalou knihou ... Opravdu na vás zapůsobí. Doporučuju každému, aby si ji přečetl, ale upozorňuju, že tenhle příběh vyvolává vysokou závislost!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář