Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nagasaki (japonsky: 長崎市, Nagasaki-ši) je japonské přístavní město, které má 447 419 obyvatel (údaj z roku 2004). Nagasaki bylo druhým městem, na které byla v průběhu 2. světové války svržena atomová bomba. Je hlavním a největším městem prefektury Nagasaki.

Středověk

Město bylo založeno okolo roku 1500 a nejdříve sloužilo jako přístav. Z historického pohledu nebylo důležité až do roku 1542, kdy poblíž zakotvily portugalské lodě, čímž se stalo důležitým pro import evropských výrobků (tabák, chléb, textil, atd.). Portugalci sem též dováželi velké množství zboží z Číny.

 

Novověk

9. srpna 1945 se Nagasaki stalo po Hirošimě druhým cílem atomového bombardování. Město bylo shodou okolností vybráno jako záložní cíl, protože nad primárním cílem, městem Kokura, byla příliš velká oblačnost. Jaderná puma s názvem Fat Man explodovala ve výšce 550 m nad městem a při výbuchu uvolnila energii odpovídající výbuchu 21 000 t TNT tedy 88 TJ. Výbuch způsobil devastaci větší části města a okamžitou smrt asi 40 000 obyvatel. Dalších 25 000 lidí bylo zraněno a tisíce dalších později zemřely na následky radioaktivního ozáření. Celkem zahynulo asi 74 000 obyvatel města.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Nagasakibomb.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář