Jdi na obsah Jdi na menu
 


Atlanta

21. 5. 2009

Atlanta je hlavní a největší město amerického státu Georgie a centrální město deváté největší metropolitní oblasti v Spojených státech. Je sídlem Fulton County, ale část města zasahuje i do DeKalb County. Podle odhadu z roku 2005 žije ve městě samotném 470 000 obyvatel, což město řadí na 34. místo ve Spojených státech, avšak, metropolitní oblast, s více než 5,25 miliónů obyvatel, je 9. největší v USA a zároveň nejrychleji rostoucí. Atlanta je hospodářským centrem amerického jihovýchodu, po občanské válce začalo město vzkvétat. Za novými pracovními příležitostmi, zpočátku v textilním průmyslu, sem přišlo spoustu afroamerických přistěhovalců. Ti dnes tvoří největší etnickou skupinu ve městě (61,4 %). V Atlantě se nachází největší letiště na světě.

Letiště je stavba na zemi nebo na vodě určená pro vzlety, přistání (vzletová a přistávací dráha) a pozemní pohyby letadel po pojezdových drahách. Obvykle k ní patří i další technické a logistické zázemí – hangáry, řídicí věž, letištní terminály, sklady leteckého paliva a stavby pro logistické zabezpečení leteckého provozu.

Raná letiště byla budována během první světové války pro vojenské potřeby. Po válce byly k některým dostavěny další budovy pro podporu civilní přepravy osob. První letiště určené výhradně pro civilní účely bylo otevřeno roku 1922 v tehdy německém Königsbergu.

Mezinárodní letiště v San Francisku:

Soubor:SFO at night.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář